„Rok dla Niepodległej” – działania edukacyjne Zespołu Szkół Elektrycznych związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


11 listopada 2018 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rok szkolny 2017/2018 ogłoszony został Rokiem dla Niepodległej i Zespół Szkół Elektrycznych włączył się w obchody i świętowanie tej wyjątkowej dla Polaków rocznicy.

Szkolny radiowęzeł w  ramach obchodów i upamiętnienia rocznic oraz wydarzeń historycznych przeprowadził cykl audycji dotyczących m.in. agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939roku, Dnia Edukacji Narodowej, Narodowego Święta Niepodległości oraz rocznicy wprowadzenia
w Polsce stanu wojennego. Z okazji 150. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego oraz 200. rocznicy śmierci T. Kościuszki odbyły się audycje oraz wystawy poświęcone ich życiu i działalności niepodległościowej.

9 lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w parku Siemiradzkiego w uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej w 1943 roku.

W kwietniu przeprowadzony zostanie szkolny „ Quiz Patriotyczny” online, w maju odbędzie się konkurs „Sport w niepodległej RP”.

W przyszłym roku szkolnym, w terminie 5-9 listopada 2018r. świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas „Elektrycznego Tygodnia Patriotycznego”.

Zorganizowane zostaną następujące wydarzenia:


  • Plebiscyt na „Najwybitniejszego Polaka stu lat niepodległej Polski” - 5 listopada wszyscy uczniowie w drodze głosowania wybiorą spośród 10 wytypowanych postaci najwybitniejszego Polaka stu lat niepodległej Polski.
  • Konkurs „Pokaż swój patriotyzm- Bohaterowie w Gorzowie” - Zgłoszone pięcioosobowe drużyny przy tabliczkach z nazwami ulic bohaterów historycznych wyznaczonych przez organizatorów konkursu będą miały za zadanie wykonać 3 zdjęcia nawiązujące do patrona ulicy ( np. strój z epoki, rekwizyt nawiązujący do działalności, itd.). Jury wybierze najlepsze fotografie i nagrodzi zwycięskie drużyny. Wykonane do konkusu fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz zostanie z nich zorganizowana obok gabinetu historycznego wystawa na 100. obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • Patriotyczne rozgrywki planszowe „Graj w Polskę” - Zgłoszeni uczniowie będą mieli okazję na nowo, w formie zabawy poznać Polskę i przybliżyć tematykę historyczną na planszach edukacyjnych gier historycznych takich jak: "303, czyli bitwa o Wielką Brytanię", " Mali Powstańcy", "Kolejka", "Strajk! Skok do wolności", "ZnajZnak".
  • „Polska w piosence” - 9 listopada w sali gimnastycznej odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu "Elektrogitary". Uczestnicy koncertu otrzymają przygotowane śpiewniki z tekstami pieśni patriotycznych, wolnościowycho oraz utworów muzycznych , w których wspólnym mianownikiem jest Polska, dzięki czemu będą mogli brać czynny udział w koncercie.
  • „Historia Polski w filmie” - W szkolnej bibliotece odbędzie się tydzień filmowy podczas którego każdego dnia odbywać się będą 2 projekcje filmów historycznych połączone z dyskusją o polskiej "trudnej" historii. Zgłoszone klasy będą miały okazję do porozmawiania i obejrzenia filmów: "Pułkownik Kwiatkowski", "Hubal", "Ziemia Obiecana", "Katyń", "Generał Nil", "Pianista", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Bogowie", "Przesłuchanie", "Rejs", "Róża", "Wołyń".
 
Copyright © 2020 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.