Witaj na stronie startowej
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 lutego 2019 11:32

"Polacy nie gęsi, iż swój język mają" pisał Mikołaj Rej. Czy jednak dbamy o jego piękno i poprawność?

21 lutego 2019 roku obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019. To coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji  przypominamy o bogactwie języka ojczystego i o tym, jak się nim posługiwać.

Święto Języka Ojczystego zostało ogłoszone przez UNESCO w listopadzie 1999 roku. Jego celem jest wsparcie i ochrona różnorodności językowej. Zostało ustanowione w związku ze śmiercią pięciu studentów w 1952 w Bangladeszu, którzy uczestniczyli w manifestacji za wprowadzeniem języka bengalskiego do urzędów. Według UNESCO, spośród 6000 funkcjonujących obecnie języków, nawet połowa jest zagrożona zaniknięciem w trakcie życia 3. pokoleń.

 

Marka nadwyraz.pl przeprowadziła badanie monitorujące stan polszczyzny funkcjonującej w Internecie. Statystyki wskazują na rażące zaniedbania w polszczyźnie.

Raport dotyczy kondycji polszczyzny w 2018 roku i powstał we współpracy nadwyraz.pl z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu Brand24. Badanie to ma być przeprowadzane każdego roku. Jego głównym celem jest analiza kondycji polszczyzny w Internecie.

 

W poprzednim roku internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund! Największy kłopot użytkownicy sieci mają z ortografią, a konkretnie – z pisownią łączną i rozłączną. Najczęściej popełniane błędy to mylenie zapisu „na pewno” i „naprawdę”. Polacy często w języku potocznym stosują konstrukcję „dzień dzisiejszy”. Ogromny problem sprawia także zapis wyrażeń i wyrazów: „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „nie wiem”, „mój”, „wziąć”, „à propos”, „co najmniej”, „sprzed”, „naprzeciwko”, „już”.

 

Niemal połowę z całej puli poddanych analizie naruszeń norm językowych zaobserwowano na Facebooku. W serwisie YouTube też nie jest najlepiej – znaleziono tam jedną piątą niepoprawnych form omawianych w zestawieniu. Zaskakująco dobrze wypadł język forów internetowych (ok. 10% błędów).

 

Niedbalstwo i nieznajomość zasad polskiej ortografii to przyczyna rozpowszechnienia się błędów językowych w polszczyźnie internetowej. Ale czy anonimowość w sieci zwalnia nas z dbania o piękno mowy ojczystej?


 
Stop agresji drogowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 lutego 2019 11:21

12.02.2019r. klasy 3TA, 3TD, 3TB, 3TE oraz 3Zem uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielką Wydziału Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Wobec coraz liczniejszej grupy uczniów, którzy zdobywając prawo jazdy włączają się do ruchu drogowego, wiedzy na ten temat nigdy za wiele. Doskonałe umiejętności, znajomość prawa drogowego mogą nie wystarczyć, jeśli do tychże nie dołączymy kultury i odpowiedzialności. Okazuje się, że w naszym spieszącym się, coraz bardziej zestresowanym społeczeństwie z coraz większą ilością samochodów, a zatem i korków, problemów z parkingami, nagminna staje się  agresywna jazda, gniew za kierownicą, a nawet furia drogowa. Dowodem może być ogromna ilość filmów z prywatnych kamer i telefonów przesyłana na skrzynkę policyjną zatytułowaną „Stop agresji drogowej”. Wydaje się jednak, że ważniejszym jest wewnętrzne zrozumienie, że oprócz ciążących nad nami paragrafów, to świadomość konsekwencji, zdrowy rozsądek, spokój i opanowanie powinny być tym, co kieruje nami, kiedy prowadzimy pojazd.

 
Pracuj dla policji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 lutego 2019 11:19

8.02.2019r. gościliśmy reprezentantkę Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Spotkanie z klasami czwartymi miało na celu zaprezentowanie specyfiki pracy w policji. Dowiedzieliśmy się o zasadach werbowania nowych policjantów, egzaminach,  szkoleniach, o szerokiej ofercie specjalności w ramach różnych wydziałów. Okazuje się, że praca w policji może być dziś ciekawą alternatywą, nie tylko dla tych marzących od dzieciństwa o ściganiu bandytów, ale i dla absolwentów technikum.

 
II Gala Zawodowców w Gorzowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 lutego 2019 13:18

27 lutego 2019 r., o godzinie 10.00 rozpocznie się II Gala Zawodowców w Gorzowie. Druga edycja Gali odbędzie się w Filharmonii Gorzowskiej. Podczas Gali zostanie wręczona nagroda CO-ACTION AWARD dla najbardziej aktywnego pracodawcy w obszarze współpracy ze szkołami, zobaczymy pokaz nowoczesnych technologii, a także Zawodowy Talent SHOW, czyli pokaz umiejętności zawodowych uczniów uczestniczących w projekcie Zawodowcy w Gorzowie 2.0.


Adres artykułu: [LINK]

 
Dzień zakochanych w naszej męskiej szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 lutego 2019 13:08

Niech dzień zakochanych, dzień miłości będzie w męskiej szkole Elektryku dniem przyjaźni, życzliwości i uśmiechu.

Nie szczędźcie dobrych, ciepłych słów!! Powiedzcie coś miłego kumplowi, przyjaciołom czy nauczycielowi.

Przyłączcie się do walentynkowej akcji Podziel się dobrym słowem!

Samorząd Uczniowski


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 147
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.