Witaj na stronie startowej
Uczniowie z pomysłami i sukcesami!!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 czerwca 2019 08:00

Miej odwagę posługiwać się swym własnym rozumem
Immanuel Kant

Z radością informujemy, że reprezentujący naszą szkołę: Jakub Pawłowski (2TB) i Paweł Wysoczański (3TB) wywalczyli tytuł finalisty XLV Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – blok B - Wynalazczość. Obaj uczą się w klasach o profilu technik mechatronik.

Jednocześnie pragniemy nadmienić, że finaliści i laureaci Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczosci uzyskali zwolninie z etapu pisemnego egzaminu praktycznego oraz mogą ubiegać się o indeksy na wybrane wydziały (np. lekarski) renomowanych uczelni w Polsce poza procedurą rekrutacyjną.

Trzydniowe zmagania olimpijskie ogólnopolskiego finału XLV Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości trwały od 31 maja do 2 czerwca. W pierwszym i drugim dniu rywaliazcji (31 maja, 1 czerwca) odbywały się dwustopniowe eliminacje do ścisłego finału, mającego na celu wyłonienie 10 laureatów olimpiady oraz ustalenie klasyfikacji drużynowej. Pierwszym stopniem eliminacji był test składajacy się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Drugi stopień to zadania praktyczne sprawdzające umiejętność rozwiązywania problemów związanych z tematyką racjonalizacji, innowatorstwa, prawa własności przemysłowej.W ścisłym finale 10 laureatów odpowiadało na wylosowane pytania z zakresu wynalazczości, znaków towarowych i historii wynalazków.

Organizatorem Olimpiady był Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy Ministerstwa Edukacji i Urzędu Patentowego RP. Olimpiada miała charakter naukowo-techniczny. Jej celem było zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacji, nabycie praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych oraz aktywizacja twórczego myślenia.

Opiekunem merytorycznym naszych finalistów był mgr inż. Ryszard Miąsko.


Seredcznie gratulujemy osiągniecia!!!

Zuzanna Kuźmińska


 
Elektryk pszczołom na ratunek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 23 maja 2019 06:58

„Jeśli wyginą pszczoły,

człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.”

Cytat przypisywany Albertowi Einsteinowi


22 maja br. w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste podsumowanie XX edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego “Pszczelarstwo w Polsce”, na którym honorowy patronat sprawowała Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Konkurs o zasięgu województwa lubuskiego przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy – etap szkolny – wymagał rozwiązania testu. Natomiast drugi etap – etap wojewódzki, będący jednocześnie finałem konkursu, polegał na udzieleniu odpowiedzi na 20 pytań otwartych. Dotyczyły one biologii owadów, chorób pszczół, sprzętu pszczelarskiego, produktów pszczelich, roślin miododajnych oraz hodowli pszczół. Poziom etapu wojewódzkiego był bardzo wysoki i wyrównany.

Nasz uczeń Przemysław Matkowski z klasy 3 Ta – technik elektryk godnie reprezentował na tym konkursie Zespół Szkół Elektrycznych zdobywając III miejsce i uzyskując tytuł laureata.


Od końca lat dziewięćdziesiątych odnotowuje się spadek liczebność populacji pszczół, a średnia wieku pszczelarzy niepokojąco rośnie, dlatego w 2017 roku rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną „Ratujmy pszczoły”, bo nasze życie zależy od ich istnienia.

Pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód: odgrywają one kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywność, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Co trzecia łyżka naszego pokarmu zależy od aktywności owadów zapylających. To pszczołom i dzikim owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy – na przykład migdały, czy zioła służące nam za przyprawy. Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady.

Śmierć pszczół to nasz problem. Bez nich świat będzie ubogi, pozbawiony kolorów i smaków. Niestety, jak mówią dane Greenpeace, w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku ginie średnio 1/3 pszczół, w Chinach są miejsca, gdzie pszczół w ogóle już nie ma. Ich pracę muszą wykonywać ludzie. W Europie nie jest lepiej. Co roku wymiera 20% populacji, a są także rejony, gdzie śmiertelność pszczół wynosi aż 50%.

Stąd też celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, promowanie utalentowanych uczniów i najlepszych szkół, które uczą miłości do natury, ale przede wszystkim zachęcenie uczniów do zakładania pasiek.

Przemkowi serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w poszerzaniu wiedzy pszczelarskiej i prowadzeniu pasieki.

Zuzanna Kuźmińska

 
Aplikacja desktopowa w Java - Zegar PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 15 maja 2019 09:11


Przykład szkieletu aplikacji okienkowej napisanej w Java na zajęciach Tworzenia Aplikacji Internetowych, która ma symulować zegar analogowy.


Użyta klasa:
- awtPS. Piotr Gos z 3TD pozuje na zdjęciu z zegarkiem :)


Poniżej kod programu:


Efekt końcowy - platforma dowolna ;)


Zapraszamy do śledzenia naszej strony, na której prezentujemy swoje prace.


Facebook: Skrypty PHP


Nauczyciel Przedmiotów Informatycznych

Poprawiony: czwartek, 16 maja 2019 10:58
 
Matury 2019 w Elektryku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 maja 2019 09:52

Mimo wybuchających w całej Polsce alarmów bombowych, w Zespole Szkół Elektrycznych egzaminy przebiegły bez zakłóceń i bez opóźnienia. Maturzyści w całej Polsce w dniach 6-8 maja przystąpili do egzaminu dojrzałości kolejno z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.  Wśród absolwentów gorzowskiego Elektryka do egzaminu dojrzałości przystąpiło 145 abiturientów do egzaminu z języka angielskiego oraz 3 z języka niemieckiego.

Matury potrwają do 25 maja. Wszyscy zdający muszą podejść łącznie do sześciu obowiązkowych egzaminów: czterech pisemnych (język polski, język obcy, matematyka, przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym) oraz dwóch ustnych (język polski i obcy).

Każdemu spośród 148 maturzystów życzymy powodzenia. Jesteśmy dobrej myśli – na pewno wszyscy zdający osiągną wysokie wyniki.

Nauczyciele ZSE


 
POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 13:46

Przyszedł wreszcie na to czas ,
Byś wyruszył w wielki świat
I odnalazł swą drogę…


29 kwietnia w kolejny rejs swojego życia wyruszyli tegoroczni absolwenci Zespołu Szkół Elektrycznych.

Uroczyste pożegnanie rozpoczął Dyrektor szkoły Stanisław Jodko, który w swej przemowie podsumował czteroletni okres kształcenia naszych maturzystów, wyróżnił tych najbardziej zasłużonych i życzył przede wszystkim zdania egzaminów maturalnych.

W imieniu Lubuskiego Kuratora Oświata i Prezydenta Miasta listy gratulacyjne odczytali wicedyrektorzy: pani Krystyna Leśko i pan Artur Karasiński.


Wśród grona najlepszych tegorocznych absolwentów, którzy otrzymali świadectwa z biało-czerwonym paskiem znaleźli się:

 • Stanisław Klat – uczeń klasy 4TB, laureat XLI i XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, uzyskana średnia 5,41;
 • Dominik Piechaczek –  uczeń klasy 4TB, finalista XLI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, uzyskał średnią 5,07;
 • Dominik Szczepaniak –  uczeń klasy 4TB,  średnia 4,97;
 • Alina Marciniak – uczennica klasy 4TE, laureatka XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, finalistka XXIX Olimpiady Filozoficznej, laureatka I stopnia XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, średnia 4,93;
 • Paweł Bednarczyk – uczeń klasy 4TD, uzyskał średnią 4,89;
 • Maciej Przyborowski – uczeń klasy 4TD, średnia 4,79;
 • Mateusz Kopytek –  uczeń klasy 4TB, średnia 4,76;
 • Michał Zabraniak –  uczeń klasy 4TD, średnia 4,76;
 • Dominik Drost – uczeń klasy 4TG, uczestnik centralnego etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy  o Energetyce Odnawialnej,  uzyskał średnią 4,75.


Wyróżnieni zostali także ci, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły i wielokrotnie ją reprezentowali:

 • Adam Matykiewicz z klasy 4TC,
 • Michał Telesiński  z klasy 4TC,
 • Kacper  Zieliński z klasy 4TE,
 • Agata Gonciarz z klasy 4TG,
 • Łukasz Madej z klasy  4TB,
 • Szymon Kulczyński, Tomasz Gożdzik, Norbert Burdziński, Krzysztof Jackowiak z klasy 4TC,
 • Paweł Bednarczyk i Julia Krzyżaniak  z klasy 4 TD,
 • Alina Marciniak i Marcelina Wiśniewska z klasy 4TD.


Dyplomami nagrodzeni zostali także aktywni wolontariusze i wybitni sportowcy.

Doceniono także szkolnych artystów, którzy stworzyli szkolną  „Galerię 4 piętro”, wręczając im symboliczne pędzle. Ponadto międzynarodowe certyfikaty z zakresu informatyki swoim podopiecznym wręczyli opiekunowie - pan Grzegorz Remiszewski i Waldemar Wieczorek.

Uroczystość zakończyło oficjalne wręczenie świadectw oraz wykonanie grupowego zdjęcia.

Kochani maturzyści, życzymy wam zdobycia szczytów waszych marzeń, przebycia nieodkrytych szlaków i poszukiwania nowych horyzontów!


Monika Araszczuk


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 147
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.